Na rynku po raz kolejny mamy nowe telefony od giganta z Cupertino. Zaroiło się też od ofert na rynku wtórnym. W co najlepiej zainwestować? Co jest teraz najlepiej wycenione? A może lepiej sięgnąć po telefon z Androidem?

Dlaczego iPhone?

Za telefonami iPhone zdecydowanie najbardziej przemawia to, że ich wsparcie aktualizacyjne jest bardzo długie. Można oczywiście dyskutować o wielu kwestiach, ale w chwili obecnej można liczyć na aktualizacje dla telefonów iPhone wydanych w 2015 roku, a nowe telefony od Samsunga, i to te z najwyższej półki, oferują co najwyżej 3 lata wsparcia. Trzeba oczywiście zauważyć, ze nowsze wersje systemu uruchomione na starszych telefonach to nie zawsze bajka, ale aktualizacje są i to się liczy.    

Kolejna sprawa to cały ekosystem urządzeń, jaki buduje wokół siebie iPhone. Jest to nie do końca uczciwe zagranie, ale jeśli posiada się telefon iPhone, trzeba kupować kolejne urządzenia tej samej marki, jeśli liczymy na ich współpracę z telefonem, bo chociażby tablet czy zegarek z Androidem się z nim nie dogada.     

Zaczynając dyskusję o telefonach warto też zauważyć, że iPhone to urządzenie bardzo kontrowersyjne, które ma zarówno swoich akolitów, jak i zagorzałych przeciwników, którzy podkreślają, jak bardzo źle jest on wyceniony w porównaniu z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Warto postarać się tutaj o bezstronność, bo emocje na zakupach to zawsze zły doradca.

Rynek pierwotny czy wtórny?

iPhone to telefon, który na rynku wtórnym kosztuje sporo, bo w sklepach starsze urządzenia tanieją raczej powoli. Oznacza to, że stary telefon można odsprzedać za dobre pieniądze i zakup nowego nie jest aż taki straszny. Można nawet wymieniać telefon co rok opierając się właśnie o ten mechanizm i warto jedynie pamiętać, że im mniej pamięci ma urządzenie, tym łatwiej jest je odsprzedać. Inne ważne kwestie    

Problemem z używanym telefonem może być bateria. Przed zakupem trzeba koniecznie zapoznać się z raportem o baterii dostępnym w ustawieniach. Trzeba też obejrzeć wyświetlacz pod kątem martwych pikseli. W przeciwieństwie do telefonów z androidem, naprawa wyświetlacza iPhone jest szalenie droga, więc pęknięcia w zasadzie uniemożliwiają odsprzedaż. Kolejna kwestia to ładowarka. Nowsze telefony wymagają coraz mocniejszych, a te nie zawsze są w naszym posiadaniu. Przy zakupie nowego telefonu nie dostaniemy ładowarki w ogóle…

Najtańszy iPhone

Najtańszy sensowny iPhone na dzisiaj to iPhone SE. Można go dostać już w cenie poniżej 2000 złotych. Największym minusem jest tutaj zdecydowanie bateria. Plusem jest świetny procesor.Urządzenia do 3000 złotych    iPhone 11, iPhone Xr i iPhone 8 Plus to modele, o których można pomyśleć dysponując budżetem do 3000 złotych. W przypadku tych modeli naprawdę warto jest szukać promocji lub kupować jeszcze w miarę nowe urządzenia z drugiej ręki. Ich cena podstawowa jest raczej wygórowana i powinno nam to przeszkadzać. Ceny najnowszych urządzeń z tego roku zaczynają się jednak grubo powyżej 3000 złotych.