Telefony iPhone nie należą oczywiście do najtańszych propozycji na rynku, ale są popularne ze względu na łatwość korzystania z nich oraz szybkość działania. Doceniane są też aktualizacje, które pojawiają się zawsze przez kilka kolejnych lat. Obecnie na rynku można znaleźć kilka sensownie wycenionych, jak na iPhone, telefonów. Jeśli mamy do dyspozycji około 2000 złotych, mamy w czym wybierać i możemy takie urządzenie zakupić.

iPhone 7

iPhone 7 jest już dość starym telefonem, bo debiutował w 2. połowie 2020 roku. Tym niemniej, jest to wciąż całkiem niezłe urządzenie, zwłaszcza dla osób kupujących swojego pierwszego iPhone’a. Jest stosunkowo mały, bo ma wyświetlacz o przekątnej zaledwie 4,7”, a jego pamięć to trochę straszne 2GB RAMu, ale iPhone wcale nie potrzebuje aż tyle pamięci. To nie android, który dla podstawowych funkcji potrzebuje wiele pamięci. iPhone z 2GB pamięci operacyjnej będzie się zachowywał jak telefon na androidzie posiadający 4GB.

Zaraz po zakupie możemy go zaktualizować do najnowszej wersji oprogramowania. Warto to jednak przemyśleć, ponieważ jest ono zoptymalizowane do działania na trochę nowszym sprzęcie i nasza wygoda użytkowania może nieco ucierpieć. Telefon obsługuje identyfikację użytkownika poprzez odcisk palca. Niestety w tym telefonie i w jego następcy nie znajdziemy jeszcze bardzo popularnej na androidzie funkcji identyfikowania użytkownika poprzez skan jego twarzy.

iPhone 8

Nowsza wersja iPhone’a  od poprzednika wciąż ma te same gabaryty, ale sześciordzeniowy procesor to na pewno krok w dobrą stronę. Wciąż jest raczej niewiele pamięci, ale za to mamy dobry aparat tylny 12MPix. Czytnik linii papilarnych pozostał jako osobny przycisk. W zasadzie bez zmian pozostała estetyka telefonu. Apple w ostatnich latach niespecjalnie eksperymentuje pod tym względem. Na plus na pewno należy dodać fakt, że telefon dostajemy razem z kompletnym osprzętem, bo niestety iPhone 8 to ostatnie urządzenie, w przypadku którego Apple jest skłonne oferować klasyczny zestaw w pudełku.

iPhone SE 2020

Od połowy kwietnia na półkach sklepowych znajduje się nowy iPhone SE 2020. Jest to wersja, która po raz kolejny niespecjalnie różni się wyglądem ale za to uzyskała znacznie mocniejszy procesor. Nawet na dzisiejsze czasy jest to potężna jednostka obliczeniowa. Jest w nim też o 1GB więcej pamięci, więc to już nie jest problemem, a jego wbudowana pamięć to 64GB. Solidny tylny aparat i najnowszy system operacyjny to spore plusy. Czytnik linii papilarnych jest wtopiony w ekran.

Trudno jest ten telefon znaleźć w cenie poniżej 2000 złotych, ale zazwyczaj opłaca się odrobinę dopłacić. Minusem na pewno jest to, że w pudełku nie znajdziemy teraz ładowarki oraz kabla (słynny dongle), przez co jeśli jest to nasz pierwszy iPhone SE 2020, musimy sobie doliczyć koszty zakupu akcesoriów. Nawet w przypadku posiadania starych akcesoriów, można i tak kupić nowszą ładowarkę, ponieważ iPhone SE 2020 obsługuje wyższy standard ładowania bezprzewodowego od poprzedników i ich ładowarek.