Smartfon nie jest raczej urządzeniem, które by się naprawiało po gwarancji. Jest to po prostu nieopłacalne, albowiem jego naprawa często przewyższa koszt nowego urządzenia. Na rynku jest cala masa urządzeń w świetnych cenach, które mądry użytkownik może kupić od reki. Nawet na bardzo niskich półkach cenowych można znaleźć całkiem imponujące urządzenia.

Nasze oczekiwania i budżet

Z niewielkim budżetem trudno jest liczyć na telefon wszystkomający, jak to określa jedna z sieci komórkowych. Trzeba się zastanowić, co jest nam istotnie potrzebne i w jaki sposób będziemy głównie korzystać z telefonu. Różnice pomiędzy telefonami w miarę tanimi są zdecydowanie większe od różnic, jakie spotykamy w najwyższej półce cenowej.  Sto złotych potrafi zrobić ogromną różnicę w jakości podzespołów i na to też trzeba zwrócić uwagę.

Najważniejsze elementy telefonu

Telefon to cala masa różnych podzespołów działających wspólnie najważniejsze z nich to:

•    Procesor: w tanich telefonach najczęściej znajdziemy modele czterordzeniowe, ale są też i ośmiordzeniowe; znacznie wyższy zegar to też zupełnie inna jakość korzystania z telefonu; im mocniejszy procesor, tym więcej bardziej zaawansowanych aplikacji może działać płynnie;

•    Pamięć operacyjna (RAM): miejsce do przechowywania danych używanych w danym czasie; solidny telefon potrzebuje 3GB, ale nie jest to dość do intensywnego wykorzystywania urządzenia;

•    Wyświetlacz: wielkość i jakość obrazu zależy od wyświetlacza; dzisiaj wybór jest niewielki, ponieważ większość telefonów ma wyświetlacz w okolicach 6”;

•    Bateria – większa bateria i lepszy mechanizm ładowania to rzadsze ładowanie;

•    Pamięć wbudowana – miejsce na dane telefonu, absolutnie krytyczne, jeśli nie ma możliwości rozbudowy o kartę SD;

•    Aparat – jakość zdjęć; w telefonach do 1000zł nie należy oczekiwać specjalnych cudów, chociaż już na poziomie tej granicy bywa całkiem dobrze.

Urządzenia do 400zł

Najtańsze urządzenia mają zazwyczaj słaby, czterordzeniowy procesor, nie posiadają więcej niż 2GB pamięci operacyjnej, a pamięć wbudowana to zwykle absolutne minimum, czyli 8GB. Czasami można spotkać się z trochę mocniejszymi parametrami, co jednak odbija się na aparacie lub baterii, a także wyświetlaczu.

Urządzenia do 600zł

Ten przedział cenowy to wreszcie urządzenia z parametrami pozwalającymi na normalne działanie w dzisiejszych czasach. Możemy liczyć na 3GB pamięci operacyjnej i niewielką ilość pamięci wbudowanej, którą można jednak rozbudować. Przyzwoita bateria nie pozwoli nam narzekać, a minimalnie solidniejsze procesory są dobrą wiadomością.

Urządzenia do 800zł

W tej kategorii znajdują się tak zwane perełki, czyli urządzenia oferujące jeden bardzo dobry parametr. Często jest to solidny ośmiordzeniowy procesor, dzięki czemu telefon nie jest wybitny, ale to, co potrafi, robi bardzo dobrze. Baterie są solidne, aparat nie straszy jakością zdjęć, czasami można dostać całkiem sporo pamięci operacyjnej i na dane, a czasami nawet pojawiają się dodatkowe zaawansowane technologie.