Smartfony przejęły wiele funkcji różnych urządzeń, które dawniej były nam potrzebne. Dziś dobry smartfon może z powodzeniem zastąpić aparat fotograficzny. Niektóre modele są wyposażone w tak dobre aparaty, że można nimi robić zdjęcia nie tylko do własnego użytku, ale również komercyjne. Podobnie jak w tradycyjnej fotografii, również tutaj do wykonania idealnego zdjęcia może być czasami potrzebny statyw. Warto wiedzieć, na jakie kwestie trzeba zwracać uwagę przy jego kupowaniu. Wybór w sklepach jest bardzo szeroki, ale nie każdy model spełni nasze potrzeby.

Kiedy potrzebny jest statyw do telefonu?

Wbrew pozorom, nie tylko profesjonaliści mogą potrzebować statywu do telefonu. Taki element pozwala na wykonywanie zdjęć o znacznie lepszej jakości, bowiem niweluje on wszystkie drgania, naturalne dla ludzkiej ręki trzymającej telefon. Na jakoś zdjęć wpływa rzecz jasna wiele czynników - przede wszystkim sam model telefonu i aparatu w nim. Niemniej jednak dobry statyw jest tu niezwykle pomocny. W przypadku zdjęć komercyjnych jest z kolei praktycznie niezbędnym elementem wyposażenia.Klasyczne statywy fotograficzne z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez użytkowników telefonów - wystarczy jedynie odpowiednia przejściówka, aby zamontować na nich takie urządzenie. Z drugiej strony statywy przeznaczone wyłącznie dla smartfonów są dużo lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu.

Rodzaje statywów do telefonów

Istnieje kilka podstawowych rodzajów statywów do telefonów. Różnią się one swoimi funkcjami, konstrukcją i przeznaczeniem.

  • Trójnóg

Trójnogi są cenione przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Są przeznaczone do smartfonów, ale po zamontowaniu odpowiedniego uchwytu mogą pracować właściwie z wszystkimi urządzeniami mobilnymi. Dostępne są modele zarówno ze sztywnymi jak i elastycznymi nogami, które różnie mogą sprawdzać się w odmiennych warunkach.

  • Selfiestick

Tak zwane kije do selfie zdobyły wielką popularność w erze smartfonów. Ich podstawową funkcją nie jest jednak stabilizowanie obrazu, a wykonywanie zdjęcia z zupełnie innej perspektywy. Niektóre modele pozwalają na oddalenie telefonu prawie na jeden metr. Istnieją jednak modele, które dzięki dodatkowym nogom mogą być wykorzystywane jak zwykły statyw.

  • Monopod

Zaletą monopodów są niewielkie wymiary oraz waga. Dobrze sprawdzają się zatem w czasie sesji fotograficznych w terenie lub wszędzie tam, gdzie potrzebujemy mobilności. Stabilizują one obraz w poziomie. Niektóre modele również są wyposażone w dodatkowe nogi, pozwalające na zmianę monopodu w standardowy statyw.

  • Gimbal

Specjalny rodzaj statywu przeznaczony dla osób nagrywających telefonem filmy. Zapewniają stabilny obraz i wysoką jakość nagrań. Za dobry model trzeba nieco zapłacić, ale jest to świetna inwestycja.

Zakup statywu - najważniejsze kwestie

Przy wybieraniu konkretnego modelu trzeba zwracać uwagę szczególnie na jakość wykonania. Dobry statyw musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, zapewniających trwałość. Oczywiście stabilność jest równie podstawową cechą, bez której statyw nie będzie spełniał swoich zadań.