Czy na zakupie laptopa można oszczędzić?

Oszczędzanie to ograniczanie wydatków. Lub inaczej mówić dokonywanie takich wyborów zakupowych, które nie zrujnują domowego budżetu. Oszczędzanie może odnosić się do codziennych wydatków i takich, które czyni się raz na jakiś czas. Z oszczędzaniem można mieć do czynienia wtedy, kiedy myśli się o tym, jaki laptop kupić? Przy czym oszczędzanie na laptopie wcale nie musi oznaczać, że kupi się urządzenie, które nie spełni naszych oczekiwań.

Parametry laptopów wpływające na ich ceny

Kiedy chcemy zaoszczędzić na zakupie laptopa, musimy wziąć pod uwagę to, do czego laptop będzie nam służył. Na podstawie przeznaczenia będziemy mogli ustalić te parametry techniczne, które nowy laptop musi spełniać. I na tym polu właśnie poczynimy oszczędności. Bo to rozwiązania techniczne mają duży wpływ na ceny laptopów. Im lepsze są podzespoły w laptopie, tym jego cena jest wyższa. Parametrami, które wpływają na ceny laptopów, są:

  • Typ procesora. Osoby, którym zależy na tym, by ich laptop nie kosztował zbyt wiele, muszą się rozglądać za urządzeniami z oznaczeniem i3. Laptopy i5 i i7 kosztują zdecydowanie więcej.
  • Pamięć RAM. Zasadniczo laptopy droższe mają większy RAM. Jednak nie oznacza to tego, że mniejszy RAM sprawia, że laptopy są mało funkcjonalne. Dla domowego użytku, prac biurowych czy na studia duży RAM w laptopie jest zupełnie zbędny.
  • Rodzaj matrycy. W najtańszych laptopach spotyka się matryce błyszczące, czyli takie, od których promienie słoneczne się odbijają. To ma wpływ na kondycję oczu osoby, która stale korzysta z laptopa. Laptopy do 3000 zł, a niekiedy nawet te do 2000 zł wyposażone są w matryce matowe.
  • Rodzaj dysku twardego. W laptopach tańszych najczęściej wykorzystuje się dyski talerzowe HDD. Najlepsze laptopy pracują często na dyskach SSD, które są droższe, bo są zupełnie inaczej zbudowane.
  • Karta graficzna. Jeśli karta graficzna w laptopie jest karta zintegrowaną, to koszt urządzenia jest mniejszy. Drogie laptopy mogą być wyposażone w karty dedykowane, które sprawdzają się w przypadku nowoczesnych gier komputerowych czy obsługi skompilowanych programów komputerowych.

Cena laptopa a jego przeznaczenie

W dużej mierze przypadków cena laptopa ma ścisły związek z tym, do czego będzie się go wykorzystywało. Kiedy szuka się notebooka do użytku domowego, nie ma konieczności wydawania na niego dużych sum. Taki wydatek nie tylko obciąży domowy budżet, ale i będzie zupełnie nieuzasadniony.

Oszczędzać na laptopach nie mogą osoby, które korzystają z programów do obróbki zdjęć, projektów czy takie, które zawodowo zajmują się informatyką, programowaniem czy grafiką. W ich sytuacji często laptopy do 3000 zł są zbyt słabe.

Dodaj komentarz