Tani laptop – czy warto się na niego zdecydować?

Mogłoby się wydawać, że zakup taniego laptopa nie jest dobrym rozwiązaniem. Tymczasem jest to bardzo dobre wyjście, ale oczywiście tylko w konkretnych przypadkach. Z pewnością nie jest tak, że najtańsze laptopy sprawdzą się u każdego. Wręcz przeciwnie, one nie zdarzą egzaminu u większości użytkowników. Niemniej jednak w momencie, kiedy potrzebne jest urządzenia, które ma służyć wyłącznie do przeglądania internetu, odbierania poczty i oglądania filmów, to tani laptop będzie wystarczający.

Dla kogo tani laptop?

Jest kilka grup użytkowników, którzy będą zadowoleni z zakupu najtańszego laptopa:

  • Dzieci – laptop dla dziecka nigdy nie powinien być rozbudowany, bo dziecko po prostu nie potrzebuje takich funkcjonalności. W jego przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się proste urządzenie, które pozwala na wykonywanie takich zasadniczych czynności. Dziecko z pewnością nie potrzebuje wydajnej karty graficznej ani najnowszego procesora, który będzie umożliwiał pracę na kilku wątkach. W jego przypadku zastosowanie urządzenia ogranicza się do takich naprawdę podstawowych czynności.
  • Pracownicy biurowi – w przypadku różnego rodzaju sekretarek czy recepcjonistek także nie ma mowy o bardzo rozbudowanych potrzebach względem laptopa. Dla nich spokojnie idealne będą laptopy do 3000 zł, które pozwolą na wykonywanie potrzebnych w pracy czynności.
  • Studenci – student, o ile nie studiuje na kierunkach technicznych, również nie musi mieć naprawdę mocnego laptopa. Zdecydowanie wystarczy mu coś, co będzie pozwalało na podstawowe zastosowania. Chyba że mamy do czynienia z przyszłym inżynierem, który projektuje i wymaga bardziej rozbudowanych możliwości. Wtedy polecane notebooki mają cenę od 5 tysięcy złotych wzwyż.
  • Użytkownicy domowi – użytkownik domowy to najprostszy typ użytkownika. Taka osoba nigdy nie wymaga dużych możliwości od laptopa, bo właściwie nigdy ich też nie wykorzystuje. Dla użytkownika domowego ważne jest to, by kupić taniego notebooka, który poradzi sobie z najprostszymi zastosowaniami.

W przypadku powyższych użytkowników dysk twardy laptopa powinien mieć od 300 do 500 GB, pamiętać RAM minimum 4 GB, natomiast procesor może być Intel Core i3 lub ewentualnie Intel Core i5. Jeżeli chodzi o kartę graficzną, to z powodzeniem może być ona zintegrowana, np. Intel HD Graphics 520 lub Intel HD Graphics 620. Ekran powinien mieć mimo wszystko matową powłokę i dobrze byłoby, gdyby jego rozdzielczość wynosiła minimum HD. Taki notebook zadowoli z pewnością każdego podstawowego użytkownika.

Dodaj komentarz